İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar
28 Mart 2017
Şahıs Şirketi için Gerekenler Neler?
31 Mart 2017

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

Her gün her an binlerce kişi sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyorlar ve bu aramalarının %80’inden fazlasını ise mobil cihazları ile gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de ve dünyada bu kadar hızla büyüyen online satış pazarında siz de e-ticaret sitenizi kurarak kısa bir süre içerisinde yer alabilirsiniz. E-ticaret sitenizi kurmak ve internetten satışa başlamak bazı koşullar gereklidir. Bu koşulları aşağıda sizler için bir araya getirdik.

Ürün

İnternetten satış yapmak istiyorsunuz ama henüz ne satacağınıza karar vermediyseniz ilk yapmanız gerekenin ürün ya da ürünleri belirlemek olduğunu belirtmemiz gerekli. Tek bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi birden fazla ürün çeşidide satabilirsiniz. Önemli olan ne satacağınızı belirlemeniz. Tek bir ürün ya da ürün grubu ile başlayarakta ürün yelpazenizi sonradan da genişletebilirsiniz.

Plan

Bir iş planınızın olması oldukça önemli. E-ticaret sitenizi açtınız ürünlerinizde belli fakat anlık olarak işlem yapmayı denerseniz bu şekilde bir çalışma metodundan bir verim alamayabilirsiniz. Bu sebeple kampanya dönemleri, ürün fiyatlandırması, özel günler, stok takibi/kontrolü vb. tüm çalışmalarınız için bir iş planı oluşturmanız hem size kolaylık sağlayacak hem de e-ticaret sitenizi daha iyi bir performans ile yönetmenizi sağlayacaktır.

Vergi Mükellefi Olmak

Vergi mükellefi olmak demek bir şirketinizin olması demek diyebiliriz. İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödemeler için fatura kesmeniz gerektiğinden dolayı bir şirketinizin olması gereklidir. Ayrıca sanal pos başvuruları, alternatif ödeme yöntemleri vb. Online olarak kredi kartıyla ödeme alabilmek için şirketinizin olması gereklidir. Eğer herhangi bir şirketiniz henüz yoksa bir şahıs şirketi kurarakta e-ticaret sitenizi açabilir internetten satışlara başlayabilirsiniz. Şahıs şirketi kurmak için gerekli olanlar için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.>> http://şahis şirketi için gerekenler neler

Alan Adı

E-ticaret sitenizi aktif etmek için bir alan adına ihtiyacınız var buda www.ornek.com, net, org vb. uzantılı olabilir. Alan adının bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biri olduğunu yeniden belirtmek isteriz. Alan adı seçiminizi yaparken akılda kalması oldukça önemlidir. Telaffuzu, yazımı kolay, başka bir site isminin kopyası olmayan, e-ticaret sitenizin içeriğini yansıtan alan adları tercih etmenizi öneririz. Alan adı seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar için içeriğimize gözatabilirsiniz; >> domain seçiminde ki önemli ipuçları

Zaman

e-ticaret’e başlamakla süreç tamamlanmıyor aslında işin en önemli tarafı işin sürekliliğidir. Buna bağlı olarakta e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir.  E-ticaret sitemi açtım kenarda beklesin müşteri nasılsa bir şekilde gelir diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet oldukça geniş bir alan ve sizin ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmanız gereklidir. E-ticaret siteniz için bir zaman planlaması yaparak sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz. Şayet e-ticaret siteniz için zaman ayırmazsanız sektörün dinamiklerinide kaçırmanız da oldukça olasıdır. Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için E-ticaret sektörünü, yenilikleri ve e-ticaret sitenizi sürekli takip etmelisiniz.

Bütçe

İnternetten satış yapmak için bir bütçe planlaması yapmanız gerekli diyebiliriz. Hazır bir altyapı mı kullanacaksınız yoksa farklı bir yöntem mi deneyeceksiniz, reklam çalışmaları için ne kadarlık bir harcama düşünüyorsunuz, ek olarak ürün, ödeme, kargo ve tedarikçi taraflarıda bütçe gerektiren unsurlar arasında yer almaktadır. E-ticaret için ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz çalışmalarınızı kolaylaştıracaktır.

Pazarlama Çalışmaları

E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internetten üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışamlarına ihtiyacınız vardır. Bunları geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri  ki bunlar PR çalışamları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama bunlar ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb.çalışmaları olarak ayırabiliriz. Online ve offline reklam çalışamlarını bir arada yürüterekte e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalar için ajans ya da bir uzman desteği alarakta ilerleyebilirsiniz.

E-ticaret Altyapısı

İnternetten satış yapmak için bir e-ticaret sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. E-ticaret sitenizi kurarken hazır bir e-ticaret altyapısı ile başlamanızı öneririz. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ödeme sistemlerinden, arama motoru altyapısına kadar bir çok bileşeni içeriğinde barındırmaktadır. E-ticaret altyapınızı seçerken sunulan özellikler, hizmetler neler paket kullanımı için eğitim veriyorlar mı? incelediğiniz e-ticaret altyapısı mobil cihazlarla uyumlu mu değil mi? vb. hizmet kapsamında ne gibi destekler mevcut bunlara dikkat etmeniz gereklidir.