İnternetten nasıl satış yapılır?

3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar
28 Mart 2017

İnternetten nasıl satış yapılır?

Dünyada ve Türkiye’de gelişen teknoloji ile birlikte artık ticaret internette dönmeye başladı ve bu gelişmelere bağlı olarak elektronik ticaretin popülariteside her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Halihazırda bir çok firma da yüksek maliyetler nedeniyle fiziki mağazalarını kapatıp elektronik ticaretin avantajlarından yararlanarak  satışlarına online tarafta devam etme kararıda almaktadır. Bu yükselişi ve trendleri Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) araştırma sonuçlarına görede görebilmekteyiz , Türkiye’de mobil cihazlardan alışverişin payı giderek yükseldi ortalama sepet tutarı ise 266 TL görünüyor.En çok alışveriş yapan yaş grupların ise;  %33 18-24 yaş arası, %31 35-44 yaş arası olduğunu belirtiliyor.

IAB ABD’nin 19 Ülkeyi İçeren Mobil e-Ticaret-Global Perspektif Araştırması’na göre, Mobil alışverişte Türkiye, %44’lük bir oranla ilk sırada yer alıyor. Online alışveriş trendleri ise Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerde ise artıyor,  kullanıcılar ürün araştırma ve satın almaların çoğuna ise mobil cihazlarından başlamakta ve farklı bir cihazda satın alma işlemini tamamlamaktadır. Bu rakamlara göre e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması bir e-ticaret sitesinin başarılı olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

E-ticarette 2018 hedefi 170 milyar TL 2023 hedefi ise 350 milyar TL

Rakamlara bakıldığında Türkiye, e-ticarette henüz istenildiği seviyeye gelebilmiş değil, toplam perakende ticaretin sadece yüzde 2’si internetten yapılmakta. Her 10 kredi kartından sadece 1,2’si internetten alışveriş için kullanılmış. Gelişmiş ülkelerde ise online perakendenin toplam içindeki payı yüzde 10’un üzerindedir. Devlet tarafından ülkemizde e-ticaretin gelişmesi için çeşitli çalışmalar hız kazanmış 2016 yılı içerisinde elektronik ticaretin düzenlemesi hakkında ki kanun yürürlüğe girmiş ve e-ticareti geliştirme hedefleri kapsamında ki çalışmalar doğrultusunda Online kanallar üzerinden ürün ve hizmet satan şirketlerden, web hizmet sağlayıcılarına; kargo şirketlerinden, ödeme hizmeti sağlayıcılarına tüm kesimlerin yer aldığı e-ticaret meclisi kurulmuştur.

Türkiye’de e-ticaretin yükselişi ve dünyada etkin bir rol üstlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sizde online satış sitenizi açarak bu pazar içerisinde yer alabilir ülkemizde e-ticaretin istenilen hedeflere ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Küçük-büyük ölçekli işletmeler, ev hanımları, girişimciler dahil internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes düşük maliyetler ve iş modellerine uygun hazır e-ticaret paketleri ile aynı gün içerisinde online satış siteleri açarak internet üzerinden satış yapmaya başlayabilirler.Daha önce hiçbir şekilde internetten satış yapmamış bir e-ticaret deneyimi olmayan, yeni bir e-ticaret sitesi açarak online satış yapan firmaların/markaların bir çoğu doğru bir iş planı ve doğru bütçe kullanımı ile internetten üzerinden oldukça başarılı satışlar yapmış, yapmakta ve kazançlarının büyük kısmını online ticaretten kazanmaktadır. Bilinen bir markanız olmayabilir ya da niş bir pazara giriş yapmak isteyebilirsiniz internet üzerinden geniş kullanıcı ağına erişim sağlayarak dünyanın her noktasına  e-ticaret siteniz  ve dijital pazarlama çalışmalarınız ile ürünlerinizi  tanıtabilir ve satışlarınızı yapabilirsiniz.

İnternetten satış çalışmalarınız ve başarılı bir online satış sitesine sahip olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bir iş planı hazırlayın

İnternet üzerinden ürün satış yapabilmek için, öncelikle bir plan oluşturmanız gerekli, satacağınız ürün ya da ürünler ne olacak, hangi ödeme yöntemlerini kullanmayı düşünüyorsunuz,  kaç kişilik bir ekibiniz olacak, pazarlama faaliyetleriniz neler olacak vb. gibi bir ön çalışma yapılmalı, ardından kullanacağınız e-ticaret alt yapı seçimini yapmanız gerekli. Alt yapıyı seçerken planınıza en uygun yazılımı seçerek online satışlara başlayabilirsiniz. Tabi e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

Tek bir ödeme sistemi yerine birden fazla ödeme sistemi tercih edin

Online satış sitenizde birbirinden farklı ödeme yöntemleri kullanmanız rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak önemli etmenlerden biridir. Kullanacağınız ödeme yöntemlerini seçerken avantaj ve dezavantajlarına bakarak karar vermeniz daha doğru olacaktır. Örneğin, İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir ardından gelen ödeme yöntemi ise kapıda ödeme sistemidir. Kapıda ödeme sistemi ise iade oranının yüksek olmasından dolayı yüksek maliyetlerlede karşılaştırabiliyor. Kapıda ödeme, sanal pos(kredi katı ile ödeme), havale, mail order, cari ödeme vb.  gibi bir çok ödeme yönteminide aynı anda e-ticaret sitenizde kullanabilirsiniz.

Hedef kitleniz sosyal medyada! Sosyal medyanın gücünü kullanın

Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarında biride artık sosyal medyadır. Sosyal medya hesaplarınız e-ticaret sitenizin kimliği durumundadır diyebiliriz. Ziyaretçileriniz sizi tanımak için sosyal medya hesaplarınızı inceleyebilirler. Bu onlara karşı bir güven duygusu yaratmanızda oldukça önemlidir. Ya da müşterileriniz yeni ürünlerinizi ve sizin güncel haberlerinizi takip etmek için sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye başlayabilirler. Her sosyal medya hesabında olmanıza gerek yok hangi sosyal medya aracı sizin hedef kitleniz ile etkileşiminizi daha etkili sağlıyorsa ona ağırlık vermeniz yeterli olacaktır.

E-ticaret başarınızı arttırmak için dinamik bir yapı izleyin

Online ürün satışlarınızı arttırmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanabilirsiniz, ürün paylaşımlarınızı yaparken ürüne ait linkler ile yönlendirme yapmanız ufak bir örnek olabilir. Site için kampanyalar yapabilirsiniz. Hediye çeki, 3 al tek ödeme gibi birbirinden farklı kampanyalar müşterilerinizin satın alma algısını değiştirmede etkili olacaktır. Offline mağazanız ile entegre çalışamlar yapabilirsiniz. Sitenizin adını offline mağazanızda çeşitli çalışmalar ile daha çok geçirebilirsiniz ya da e-ticaret sitenizde hazırladığınız hediye çeklerini fiziki mağazanızda müşterilerinize internet siteniz üzerinden alışveriş yapmaları için dağıtabilirsiniz. Bunlar fiziki mağazanızdaki müşterileri internet sitenizden satın alma yapmalarını sağlayacak çalışmalardan bazılarıdır.

KoyuncuBTM’ın dönüşüm arttırıcı kampanyaları ve mobil uyumlu responsive temaları ile rakiplerinizden farklı olabilir, internet üzerinden ürün satışlarınızı başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.